Spor KRATOM 2023 - nesmyslná válka

Kratomiády

Aktuální info 2023, druhá polovina roku. Vláda České republiky šla cestou rozumu a od roku 2024 vznikne regulovaný prodej kratomu již ne jako sběratelský předmět, ale psychomodulační látka (CBD, HHC též). Děkujeme panu Vobořilovi z protidrogové za přístup a otevřenost alternativní medicíně, takže tu budeme pro vás dál :)

Kratom a řada dalších látek se v druhé polovině minulého roku dostávál do úzkých. Vysoké množství internetových e-shopů a stále stoupající poptávka způsobila nemalý mediální zájem a rozbouřila řadu otázek okolo tropického stromu, který si v českých končinách zamiloval nejeden občan.


Kratom - strom, který má potenciál
Současně existují dva tábory lidí. Na jedné straně je kratom odsuzován za jeho opioidní působení, riziko vzniku závislosti, zdravotní následky a dostupnost dětem. Na druhé straně je vychvalován za zdravotní benefity, úlevu od bolestí a vyvážené působení na mysl, kde výsledný stav lze označit za mírný v porovnání například s alkoholem a přesto účinný - od pracovního potenciálu po uvolnění se ve společnosti. Je otázka, zda by něco, co má oproti legálnímu alkoholu značně mírnější efekt mělo být ilegální.

Kratom je zároveň rizikový a zároveň účinný nástroj. S rozumným přístupem může pomáhat, bohužel naopak též i škodit, podobně jako například s jinými léčivy se to vše odvíjí od přístupu. Málokdo dnes ví, že před sto lety zde bylo zcela běžné kupovat heroin, morfin, kokain a nikdo se nad tím nepozastavoval (Drogy za první republiky - článek). Některé rizikovější látky, ale způsobovaly v některých případech problémy a proto pozdější režim spoustu látek potlačil, bohužel ten systém vycházel z unáhlených závěrů a nedává smysl. Například v nacistickém neměcku byl zakázán kokain, ale podporován metamfetamin (článek o pervitinu v 2. světové válce), což je absurdní. Řada dnešních farmaceutistických firem začínala právě s kšefty s jmenovanými drogami, které bývali volně dostupné v nedávné minulosti.

Mnoho látek je na černém seznamu opodstatněně, na druhou stranu se tam ale i dostávají látky, které tam nemají, co dělat. Mělo by se zvážit, zda není na čase některé látky z "blacklistu" přehodnotit (Legalizace konopí - článek). Pro zajímavost řada látek jako amfetaminy, morfin, heroin, benzodiazepaminy se běžně využívají v lékařské praxy nepřetržitě, některé pouze pod jinými jmény... Není rozdíl mezi mnohými drogami a medikamenty. V naší ústavě se děje spousta absurdních kroků v této drogové válce, která nemá pevný základ viz. případ Kordysovy (Za pomoc lidem vězení - článek) Denně vychází řady studií, kde se obhajují prospěšné působení řady nyní nelegálních látek, ketamin proti depresím, psylocibin...(Psychadelika a terapie - článek)

Většina výše zmíněných látek mají, ale v porovnání s kratomem daleko vyšší účinost a většinou i riziko a nelze jednoznačně doporučit jejich uvolnění mezi lidi. Každopádně srovnání kratomu s heroinem je jako dát vedle sebe sklenici vody s lžičkou cukru a průmyslově zpracovaný energy drink.

Opioidní působení
Látka v kratomu s názvem (mitragynin - článek) funguje podobně jako morfin. Až na to, že je několikanásobně slabší a nevzniká taková závislost. Omezení vnímání bolesti je v menším měřítku a nehrozí zástava dechu, kratomem se prakticky nelze předávkovat. Předávkování končí zvracením podobně jako u alkoholu, ale ne smrtí. Nahlášené úmrtí byly u lidí, kteří zemřeli s kratomem, ale hlavní příčina byla jinde, byť třeba v předávkování se metamfetaminem. Spoustě lidem, ale pomáhá překonávat chronické bolesti kvůli kterým by jinak nebyli schopni normálně fungovat. Zároveň se v historii používal jako medicína a také povzbuzení pro pracující. Je správné, aby alkohol, který zabil již tolik lidí a zničil nespočet životů byl nadále podporován a kratom ne?

Riziko závislosti
Kratom má 10.000 uživatelů v České republice a 15.000.000 uživatelů v USA. Jsou mezi námi muži, ženy, těžce pracující lidé, úředníci, důchodci, studenti, lékaři, právníci, zpěváci a sportovci. (Petice proti zákazu kratomu). Drtivá většina lidí nemá problém s kontrolovaným užíváním a ten zlomek lidí, kteří si stěžují jsou extremisté, kteří kratom užívají v nezřízených dávkách a každodenně (běžné dávky se pohybují do 10g denně).
Níže přikládám zpověd závislého člověka.
„Kratom je látka, kterou jsem pravidelně užíval. Hodně se to normalizuje, ale já už s ním mám dvouletou zkušenost a lidi by si na to měli dávat bacha, protože mně už to občas začalo dělat problém. Měl jsem období, kdy jsem to rok pil a najednou jsem zjistil, že když si jeden den nedám kratom, tak jsem unavenej, nemám chuť do života a nejsem to já. Byl jsem i agresivní. Kratom tě zklidňuje, napumpuje tě. Když si to pak nedáš, tak jsi nervní, nepříjemnej. Když jsem to pil hodně, ráno jsem vstal, neměl jsem chuť s někým mluvit, dal jsem si kratom a byl jsem ready,“ popisuje svou zkušenost Marek Valášek, známý jako Datel, v podcastu A-Cast.

No, selským rozumem by se dalo dojít k závěru, že pakliže bude člověk pít 4 kafe denně a pak přestane, bude rovněž unaven a znechucený. Ze zpovědi výše rozhodně nejde o závislostní následky typu, které se šíří médii - celý den jsem se kroutil doma na podlaze v křečích a očekával příchod osudné hodiny. Abstinenční příznaky existují, ale nepřekonávají příliš ty, které se vyskytují u kofeinu, energy drinků a řady legálních (nootropik).

Zdravotní následky
Prozatím je kratom spíše neprozkoumaný a je málo podkladů (studie...), které by vyvraceli nebo potvrdili bezpečnost užívání. Drtivá většina uživatelů, ale reaguje pozitivně a nemá problémy. V extrémních dávkách je riziko zvracení a nevolnosti. V případě umírněného, nepravidelného užívání lidé nemívají problém. Na rozdíl od energy drinků, kde se běžně vyskytuje na 1l kolem 25ti kostek cukru a nespočet syntetických sladidel, dochucovadel a látek jejichž název jste nikdy neslyšeli, se nemusíte bát rapidního přibývání na váze. Jako u všeho se určitě stane, že někdo může mít na kratom negativní pohled z důvodu předávkování se či, že mu to prostě nesedlo. Důvodů může být více - nekvalitní kratom, který se těžko ověřuje (postřiky na farmách, zpracování, pěstování například podél silnic), poté zkušenost s předávkováním a nebo kombinace s nevhodnými léky, těžkým jídlem, či drogami.

Dostupnost dětem
Asi všichni se shodneme, že kratom by se měl prodávat 18+ a neměl by se vyskytovat v automatech, tohle je potřeba zlepšit. To samé platí v případě tabáku, energy drinků, alkoholu, řady nootropik a všech do budoucna zlegalizovaných látek s přímým účinkem na psychiku.
Zatím to vypadá, že kratom nebude mezi nelegálními látkami, ale někde mezi běžnými a těmi zakázanými, více se dočtete zde (Návrh psychomodulačního seznamu látek)

Doufám, že vás článek trochu obohatil a přiměl k přemýšlení. Nic není jak se zdá a není špatné si udržovat otevřenou mysl.


*E-shop prodává kratom pouze jako sběratelský předmět a článek má být pouze k zamyšlení teoretického rázu, ale nenabádá rozhodně ke konzumaci. Článek je pouze komentářem k dění ve společnoti a médiích, ne výzvou konzumovat kratom.

© 2023 ĎÁBELSKÁ příroda. Všechna práva vyhrazena. Design www vychází z W3 layout a je upravený s láskou majitelem.