Kratom - strom, který má potenciál
Současně existují dva tábory lidí. Na jedné straně je kratom odsuzován za jeho opioidní působení, riziko vzniku závislosti, zdravotní následky a dostupnost dětem. Na druhé straně je vychvalován za vyvážené působení na mysl, kde výsledný stav lze označit za mírný v porovnání například s alkoholem a přesto účinný - od pracovního potenciálu po uvolnění se ve společnosti.
Je otázka, zda by něco, co má oproti legálnímu alkoholu značně mírnější efekt mělo být ilegální.
Kratom je riziková látka, která má veliký potenciál. S rozumným přístupem může pomáhat, bohužel naopak též i škodit. Málokdo dnes ví, že před sto lety zde bylo zcela běžné kupovat heroin, morfin, kokain a nikdo se nad tím nepozastavoval (Drogy za první republiky - článek). Tehdy tím byla rozvracena společnost a proto pozdější režim spoustu látek potlačil, bohužel ten systém vycházel z unáhlenách závěrů a nedává smysl. Například v nacistickém neměcku byl zakázán kokain, ale podporován metamfetamin (článek o pervitinu v 2. světové válce), což je absurdní. Řada dnešních farmaceutistických firem začínala právě s kšefty s jmenovanými drogami, které bývali volně dostupné v nedávné minulosti.
Mnoho látek je na černém seznamu opodstatněně, na druhou stranu se tam ale i dostávají látky, které tam nemají, co dělat. Mělo by se zvážit, zda není na čase některé látky z "blacklistu" přehodnotit (Legalizace konopí - článek). Pro zajímavost řada látek jako amfetaminy, morfin, heroin, benzodiazepaminy se běžně využívají v lékařské praxy nepřetržitě, některé pouze pod jinými jmény... Není rozdíl mezi mnohými drogami a medikamenty. V naší ústavě se děje spousta absurdních kroků v této drogové válce, která nemá pevný základ viz. případ Kordysovy (Za pomoc lidem vězení - článek) Denně vychází řady studií, kde se obhajují prospěšné působení řady nyní nelegálních látek, ketamin proti depresím, psylocibin...(Psychadelika a terapie - článek)
Většina výše zmíněných drog mají, ale v porovnání s kratomem daleko vyšší účinost a většinou i riziko a nelze jednoznačně doporučit jejich uvolnění mezi lidi. Každopádně srovnání kratomu s heroinem je ekvivalentí trošce vody s kostkou cukru vedle velkého energy drinku.
Opioidní působení
Látka v kratomu s názvem (mitragynin - článek) funguje podobně jako morfin. Až na to, že je několikanásobně slabší a nevzniká taková závislost. Omezení vnímání bolesti je v menším měřítku a nehrozí zástava dechu, kratomem se prakticky nelze předávkovat. Předávkování končí zvracením podobně jako u alkoholu, ale ne smrtí. Nahlášené úmrtí byly u lidí, kteří zemřeli s kratomem, ale hlavní příčina byla jinde, byť třeba v předávkování se metamfetaminem. Spoustě lidem, ale pomáhá překonávat chronické bolesti kvůli kterým by jinak nebyli schopni normálně fungovat. Zároveň se v historii používal jako medicína a také povzbuzení pro pracující. Je správné, aby alkohol, který zabil již tolik lidí a zničil nespočet životů byl nadále podporován a kratom ne?
Riziko závislosti
Kratom má 10.000 uživatelů v České republice a 15.000.000 uživatelů v USA. Jsou mezi námi muži, ženy, těžce pracující lidé, úředníci, důchodci, studenti, lékaři, právníci, zpěváci a sportovci. (Petice proti zákazu kratomu). Drtivá většina lidí nemá problém s kontrolovaným užíváním a ten zlomek lidí, kteří si stěžují jsou extremisté, kteří kratom užívají v nezřízených dávkách a každodenně (běžné dávky se pohybují do 10g denně).
Níže přikládám zpověd závislého člověka.
„Kratom je látka, kterou jsem pravidelně užíval. Hodně se to normalizuje, ale já už s ním mám dvouletou zkušenost a lidi by si na to měli dávat bacha, protože mně už to občas začalo dělat problém. Měl jsem období, kdy jsem to rok pil a najednou jsem zjistil, že když si jeden den nedám kratom, tak jsem unavenej, nemám chuť do života a nejsem to já. Byl jsem i agresivní. Kratom tě zklidňuje, napumpuje tě. Když si to pak nedáš, tak jsi nervní, nepříjemnej. Když jsem to pil hodně, ráno jsem vstal, neměl jsem chuť s někým mluvit, dal jsem si kratom a byl jsem ready,“ popisuje svou zkušenost Marek Valášek, známý jako Datel, v podcastu A-Cast.
No, selským rozumem by se dalo dojít k závěru, že pakliže bude člověk pít 4 kafe denně a pak přestane, bude rovněž unaven a znechucený. Ze zpovědi výše rozhodně nejde o závislostní následky typu, které se šíří médii - celý den jsem se kroutil doma na podlaze v křečích a očekával příchod osudné hodiny. Abstinenční příznaky existují, ale nepřekonávají příliš ty, které se vyskytují u kofeinu, energy drinků a řady legálních (nootropik).
Zdravotní následky
Prozatím je kratom spíše neprozkoumaný a je málo podkladů (studie...), které by vyvraceli nebo potvrdili bezpečnost užívání. Drtivá většina uživatelů, ale reaguje pozitivně a nemá problémy. V extrémních dávkách je riziko zvracení a nevolnosti. V případě umírněného, nepravidelného užívání lidé nemívají problém. Na rozdíl od energy drinků, kde se běžně vyskytuje na 1l kolem 25ti kostek cukru a nespočet syntetických sladidel, dochucovadel a látek jejichž název jste nikdy neslyšeli, se nemusíte bát rapidního přibývání na váze. Jako u všeho se určitě stane, že někdo může mít na kratom negativní pohled z důvodu předávkování se či, že mu to prostě nesedlo. Důvodů může být více - nekvalitní kratom, který se těžko ověřuje (postřiky na farmách, zpracování, pěstování například podél silnic), poté zkušenost s předávkováním a nebo kombinace s nevhodnými léky, těžkým jídlem, či drogami.
Dostupnost dětem
Asi všichni se shodneme, že kratom by se měl prodávat 18+ a neměl by se vyskytovat v automatech, tohle je potřeba zlepšit. To samé platí v případě tabáku, energy drinků, alkoholu, řady nootropik a všech do budoucna zlegalizovaných látek s přímým účinkem na psychiku.
Zatím to vypadá, že kratom nebude mezi nelegálními látkami, ale někde mezi běžnými a těmi zakázanými, více se dočtete zde
(Návrh psychomodulačního seznamu látek)
© 2023 ĎÁBELSKÁ příroda. Všechna práva vyhrazena. Design www vycházel z šablony Lighting W3layouts